Wyróżniająca się budowlą w krajobrazie miejscowości Siedliska – drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła zbudowana została w 1860 r. W latach 1913 oraz 1936 budynek cerkwi rozbudowano oraz odnowiono. Od 1949 r. do 2008 użytkowana była jako kościół rzymskokatolicki pw. Wniebowzięcia Matki Bożej.

Kościół jest drewnianą budowlą wniesioną na rzucie kwadratu z trójbocznym zamknięciem od wschodu oraz prostokątną wieżą i babińcem od zachodu. W prezbiterium wydzielono zakrystię i składzik. Wieża jako dawny babiniec cerkiewny jest dwukondygnacyjna, z ośmioboczną wieżyczką krytą baniastym hełmem z latarnią. We wnętrzu zachował się ołtarz z fragmentami carskich wrót oraz znajdującym się pośrodku krucyfiksem ludowym, a także drugi krucyfiks procesyjny.

Niestety nie zachował się ikonostas, ale jedynie ruskie księgi liturgiczne z XVIII w. Przeniesiono tu również księgi liturgiczne i sprzęty z rozebranego kościoła w Gdyczynie, która obecnie stanowi integralną część wsi Siedliska. Są to m.in. monstrancja z pierwszej połowy XIX w., kilim z końca XIX w. z herbem Rawicz oraz XVIII-wieczny kielich, który na stopie jest zdobiony pękami owoców, główkami aniołów i herbami Korczak i Wierzbna.

W otoczeniu kościoła znajduje się murowana dzwonnica z 1884 r., z trzema filarami na cokole, między którymi znajdują się dwie półkoliste arkady kryte dwuspadowym daszkiem.

Autor fotografii: Sławomir Żuk

Adres i dane kontaktowe

Adres:

49.75805, 22.23864

GPS:

49.757912, 22.238722

Zaplanuj trasę