Pierwsza wzmianka o cerkwi w Reczpolu pochodzi z początków XVII w. Była ona parafialną do 1785 r., a następnie filialną cerkwi w Krzywczy.

Jest to świątynia zbudowana z drewna, konstrukcji zrębowej, na betonowej podmurówce, szalowana pionowo deskami. Pochodzi z 1879 r. Została wzniesiona w miejscu starszej, też drewnianej cerkwi.

Budynek jest jednonawowy, założony na planie prostokąta, orientowany, dwudzielny, o wyraźnie wyodrębnionym węższym prezbiterium. Z prezbiterium można przejść do zakrystii znajdującej się od północnej strony. Przy ścianie frontowej usytuowane są drewniane, drabiniaste schody prowadzące na chór.

Ten zabytkowy obiekt nakryty jest dachem siodłowym z sześcioboczną niewielką wieżyczką, nakrytą cebulastym hełmem, zakończonym krzyżem osadzonym na kuli. Prezbiterium nakrywa dach trójspadowy, a zakrystię pulpitowy. Na wszystkich częściach dachu położona jest blacha.

Cerkiew przez okres użytkowania była wielokrotnie remontowana. W latach siedemdziesiątych XX w. została przebudowana na kościół rzymskokatolicki. W jego wnętrzu, w ołtarzu głównym wisi cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej przeniesiony z Krzywczy w 1970 r. Do wyposażenia kościoła należą także dwa dwustronnie malowane obrazy procesyjne tzw. feretrony i XIX-wieczny konfesjonał.

Od 2006 r. zabytek jest nieużytkowany.

Autor fotografii: Sławomir Żuk

Adres i dane kontaktowe

Adres:

49.78004, 22.58394

GPS:

49.78006, 22.58445

Zaplanuj trasę