Izba Pamięci im. Stanisława Batrucha stworzona w dawnej wiejskiej chacie powstała wiosną 2017 roku, dzięki staraniom Andrzeja Batrucha, który odzyskał dom po przodkach, odremontował go, a następnie umieścił w nim muzealne eksponaty. Zbiory pogrupowane są na trzy zakresy tematyczne:

• pierwszy to kultura pobytowa i mieszkalna tutejszych mieszkańców, czyli wygląd dawnej wiejskiej kuchni, sypialni i spiżarni,
  • drugi to część gospodarcza, a więc narzędzia i sprzęty codziennego użytku używane w gospodarstwie,
  • trzeci to warsztat malarski i niektóre dzieła profesora Stanisława Batrucha (1935–2015) potomka rodziny Batruchów.

W Izbie zgromadzone zostały przedmioty, których używał na początku swej drogi malarskiej m.in.: pędzle, paleta i biurko.
Zgromadzone i ułożone tematycznie przedmioty tworzą niepowtarzalny klimat, w który można się wczuć odwiedzając Izbę po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Autor fotografii: Grzegorz Cipora

Końskie 97, 36–204 Dydnia