Wąskotorówka bierze swój początek w Przeworsku i przebiega doliną rzeki Mleczki, przecinając ją w kilku miejscach, oraz terenem Pogórza Dynowskiego i malowniczą doliną Sanu. Prowadzi przez Urzejowice, Kańczugę, Manasterz, Hadle Szklarskie, Jawornik Polski, Szklary, Bachórz do Dynowa. Kolejka jest jedną z nielicznych obecnie działających w Polsce, a na Pogórzu jedną z większych atrakcji turystycznych. Oferuje przejazd w tzw. letniakach (odkrytych wagonach), 3 godzinny postój na stacji w Dynowie, możliwość zwiedzania zabytkowego taboru stacji w Dynowie i Bachórzu. Można zorganizować ognisko czy odwiedzić ekomuzealne obiekty. Stacja w Dynowie położona jest w pobliżu rzeki San, a w Bachórzu w sąsiedztwie „Karczmy pod Semaforem”.

Największą atrakcją na trasie jej przejazdu jest jedyny w Polsce tunel o długości 602 m w miejscowości Szklary. Przebiega on pod 30-metrową warstwą ziemi góry Szklarki. W tunelu tym zlokalizowany jest najwyższy punkt PKD – 323,5 n. p. m.

Kolejką zarządza Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku, w sezonie turystycznym od maja do września kursuje w każdą niedzielę, a w czerwcu, lipcu oraz w sierpniu również w soboty.

Fotografie pochodzą od Panów Tomasza Dębca, Sławomira Żuka oraz ze zbiorów Zarządu Dróg Powiatowych w Przeworsku.

Adres i dane kontaktowe

Adres:

ul. Kolejowa, 36–065 Dynów

GPS:

49.804535, 22.239465

Nr tel.:
Sieć:
Zaplanuj trasę