W malowniczym, rozległym parku krajobrazowym z przełomu XVIII i XIX w., obfitującym w wiekowe dęby, stoi zabytkowy dwór. Na przestrzeni stuleci stanowił własność Jaruntowskich, Słoneckich i Kraińskich. Wzniesiony pod koniec XVIII w. reprezentuje styl wczesnoklasycystyczny.

Wielokrotnie przebudowywany po II wojnie światowej stał się własnością gromadzką i został zaadaptowany na cele mieszkalne. Od 1972 do 2001 roku mieściła się w nim szkoła.

W trakcie generalnego remontu i adaptacji na cele hotelowe układ wnętrz dworu został poważnie zmieniony. Nadal jednak centralnym punktem jest sień, ze stylowymi drewnianymi schodami, które oświetla owalne okno w dachu.

Do ciekawostek należy informacja, że w latach trzydziestych XX w. we dworze gościł, na zaproszenie ówczesnego właściciela Antoniego Kraińskiego, znany pisarz i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Swój pobyt w Jabłonce uwiecznił w książce „Anoda – katoda”.

Obecnie w pełni wyremontowany obiekt pełni funkcję pensjonatu „Dwór Jabłonka”. Posiada bardzo dobre warunki do organizowania różnego rodzaju konferencji, zjazdów i szkoleń, spotkań ludzi biznesu, kultury, polityki. Właściciele organizują tutaj również plenery i warsztaty malarskie. Posiada miejsca noclegowe, własną kuchnię, salę plenerową na świeżym powietrzu z grillem. Zabytkowy obiekt można zwiedzać codziennie od 7.00 do 15.00, natomiast część hotelowo-gastronomiczna po wcześniejszym telefonicznym kontakcie.

Autorzy fotografii: Sylweriusz Pytlowany, Tomasz Dębiec, Stanisław Cyparski, Sławomir Żuk

Adres i dane kontaktowe

Adres:

Jabłonka 18, 36–204 Dydnia

GPS:

49.695614, 22.14324

Zaplanuj trasę