Muzeum Skamieniałości i Minerałów w Dubiecku znajduje się w prywatnym domu Roberta Szybiaka. Zajmuje trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 m². Powstało 2007 roku i jest wynikiem wielkiej pasji właściciela, który od czasów młodości zbierał eksponaty i do chwili obecnej zgromadził imponującą kolekcję kilku tysięcy eksponatów.

Większość prac przy urządzaniu wykonał właściciel samodzielnie oraz z pomocą rodziny.

W prezentowanej kolekcji, znajdują się skamieniałości fliszu karpackiego (ryby, kraby, rośliny) i kości ssaków plejstoceńskich z terenu Podkarpacia (np. mamutów, nosorożców włochatych, bizonów, reniferów).

Wyjątkowym okazem jest ptak z epoki oligocenu znaleziony na Pogórzu Przemyskim i opisany jako nowy gatunek ptaka wróblowego. Odkrycia dokonał właściciel muzeum a znalezisko zostało przebadane przez zespół naukowców z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie. Gatunek ten otrzymał nazwę Jamna szybiaki – nazwa praptaka upamiętnia miejsce odkrycia i autora znaleziska.

Inne skamieniałości to małże, ślimaki, amonity, ramienionogi, trylobity, jeżowce, skamieniałe drewno i wiele innych. Zbiór minerałów to między innymi ametysty, agaty, kryształy górskie, rudy żelaza, gipsy.
Muzeum można zwiedzać indywidualnie lub grupowo. Właściciel prowadzi również lekcje muzealne, a godziny zwiedzania najlepiej uzgadniać telefonicznie.

Krasickiego 3, 37–750 Dubiecko